PEELINGI MEDYCZNE

Strona główna » Oferta » Medycyna estetyczna » Peelingi medyczne

Pasek

Peelingi to popularne zabiegi prowadzące do złuszczenia warstw naskórka lub naskórka i części skóry właściwej. W zależności od zastosowanej metody, peelingi dzielą się na chemiczne, fizyczne i mechaniczne.

Poprzez peeling należy rozumieć wszelkie procedury prowadzące do złuszczenia warstw naskórka lub naskórka i części skóry właściwej. Efekt ten można osiągnąć różnymi sposobami – przez chemiczne uszkodzenie skóry, tarcie lub odparowanie. W zależności od zastosowanej metody, peelingi dzielą się na chemiczne, fizyczne i mechaniczne. Można też podzielić je ze względu na głębokość penetracji – peeling powierzchowny, średnio głęboki oraz głęboki. Różnice pomiędzy powyższymi metodami są znaczne, inne są wskazania do zabiegu i przebieg rekonwalescencji.

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny polega na aplikacji na skórę jednego lub kilku środków złuszczających w celu uzyskania destrukcji i późniejszej regeneracji części naskórka lub skóry właściwej. W wyniku zabiegu powstaje kontrolowane uszkodzenie tkanek, która po wygojeniu powoduje zmniejszenie lub zniknięcie kosmetycznych defektów, takich jak przebarwienia, rogowacenie posłoneczne czy powierzchowne blizny. W zależności od użytego środka chemicznego, jego stężenia i czasu trwania aplikacji można regulować głębokość peelingu.
Peeling chemiczny zalecany jest w przypadku wystąpienia pierwszych oznak starzenia się skóry, takich jak utrata jędrności czy zmarszczki, ale także przy problemach skórnych, jak łojotok czy przesuszenie naskórka. Jest to także doskonała metoda wspomagania terapii trądziku, leczenia przebarwień i innych skórnych defektów.
Peeling chemiczny to alternatywa dla osób, które nie chcą zdecydować się na bardziej inwazyjny zabieg z medycyny estetycznej, a które cenią sobie tradycyjne rozwiązania kosmetologiczne. Jest to zabieg, który można dość często powtarzać, charakteryzuje go zaś niska inwazyjność i szybkość przeprowadzania procedury. Efekty zabiegu są bardzo widoczne i szybko dostrzegalne.
Peeling chemiczny głęboko oczyszcza i złuszcza skórę, dzięki czemu naskórek jest wygładzony i miękki, a cera zyskuje na jędrności. Zastosowanie kwasów pomaga w usunięciu przebarwień, likwidowaniu blizn i leczeniu trądziku. Doskonałe efekty przynosi cała seria zabiegów.
Najczęściej stosowane są kwas glikolowy, TCA, kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas salicylowy, kwas pirogronowy, kwas ferulowy i yellow peel. Obecnie coraz rzadziej stosuje się peelingi pojedynczymi kwasami, częściej łączy się synergistycznie działające zestawy kwasów co daję większą skuteczność.
Ilość i jakość peelingów dobiera personel Kliniki w zależności od problemu i rodzaju skóry pacjenta.

Skóra staje się ożywiona, głęboko nawilżona, uzyskuje utraconą sprężystość i gładkość. W zasadzie natychmiast po zabiegu większość bruzd i zwiotczeń znika, a efekty utrzymują się długie miesiące a nawet lata. Czas utrzymywania się efektów uzależniony jest od wielu czynników, jak: wiek i kondycja skóry, styl życia i ogólny stan zdrowia pacjenta, a także ilość i miejsce podania preparatu.
Po iniekcji wypełniacza w głębi skóry rozpoczynają się intensywne procesy regeneracyjne, które będą skutkowały zdrowym, młodym wyglądem twarzy. Pacjenci obserwują stopniową poprawę stanu ostrzykniętej okolicy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

  • ekspozycja skóry na słońce (bardzo słoneczne lato)
  • alergie skórne, aktywna opryszczka
  • skłonność do powstawania bliznowców
  • blizny po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy (do 2 miesięcy)
  • ciąża, karmienie piersią, liczne znamiona melanocytowe
  • stan po krioterapii – do 6 miesięcy
  • choroby autoimmunologiczne – kolagenozy, pęcherzyce
  • skóra podrażniona, uszkodzona
  • ciężkie postacie trądzika – liczne krosty, torbiele ropne wymagają wcześniejszej terapii farmakologicznej
  • doustna terapia izotretinoiną – np. Izotec – wymagana co najmniej półroczna przerwa