PEELINGI

Peelingi to popularne zabiegi prowadzące do złuszczenia warstw naskórka lub naskórka i części skóry właściwej. W zależności od zastosowanej metody, peelingi dzielą się na chemiczne, fizyczne i mechaniczne.

PEELING

Poprzez peeling należy rozumieć wszelkie procedury prowadzące do złuszczenia warstw naskórka lub naskórka i części skóry właściwej. Efekt ten można osiągnąć różnymi sposobami - przez chemiczne
uszkodzenie skóry, tarcie lub odparowanie. W zależności od zastosowanej metody, peelingi dzielą się na chemiczne, fizyczne i mechaniczne. Można też podzielić je ze względu na głębokość penetracji - peeling powierzchowny, średnio głęboki oraz głęboki. Różnice pomiędzy powyższymi metodami są znaczne, inne są wskazania do zabiegu i przebieg rekonwalescencji.

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny polega na aplikacji na skórę jednego lub kilku środków złuszczających w celu uzyskania destrukcji i późniejszej regeneracji części naskórka lub skóry właściwej. W wyniku zabiegu powstaje kontrolowane uszkodzenie tkanek, która po wygojeniu powoduje zmniejszenie lub zniknięcie kosmetycznych defektów, takich jak przebarwienia, rogowacenie posłoneczne czy powierzchowne blizny. W zależności od użytego środka chemicznego, jego stężenia i czasu trwania aplikacji można regulować głębokość peelingu.

Alfa-hydroksykwasy (AHA)

Jest to grupa związków pochodzenia roślinnego, takich jak kwas glikolowy, cytrynowy czy mlekowy.
Związki te, a szczególnie kwas glikolowy, w stężeniu nie przekraczającym 20% powodują poddzielenie się korneocytów od warstwy ziarnistej - ich działanie sięga do najniższego poziomu warstwy rogowej.
Złuszczaniu nie towarzyszy podrażnienie skóry ani keratoliza. Prawdopodobnie odgrywają one kluczową rolę w procesach gojenia i zapobiegania starzeniu się skóry. Wykazano, że po aplikacji 25% lotionu zawierającego AHA przez 6 miesięcy wystąpiło pogrubienie skóry i naskórka, wzrost gęstości kolagenu i mukopolisacharydów, oraz poprawa jakości włókien elastycznych.

Peeling kwasem glikolowym

Kwas glikolowy stosowany jest do leczenia ostudy, trądziku, rogowacenia słonecznego, zmarszczek i plam soczewicowatych. Substancją aplikowaną może być roztwór w różnych stężeniach. Dostępne są również preparaty w postaci żelu, zawiesiny czy kremu. Przed peelingiem kwasem glikolowym, tak jak przed użyciem każdego środka złuszczającego, konieczne jest stosowanie kremu z kwasem retinowym lub z AHA przez okres około 2 tygodni. Po aplikacji peelingu należy zwrócić uwagę na reakcję pacjenta - w przypadku wystąpienia frostingu kwas musi być natychmiast zneutralizowany. Substancją neutralizującą może być każda zasada, najczęściej jest to dwuwęglan sodowy. Pielęgnacja po zabiegu nie jest konieczna - pacjenci nie powinni używać kremów zawierających AHA przez 2-3 dni.

GlyKoPeel

To peeling dermatologiczny zwalniający efekty procesu starzenia się skóry. W jego skład wchodzą: silny czynnik złuszczający (kwas glikolowy), czynniki depigmentujące (kwas kojowy i ekstrakt z mącznicy lekarskiej), łagodzący podrażnienia ekstrakt z morwy białej oraz witaminy: A, C i E, które optymalizują działanie peelingu. GlyKoPeel może być stosowany przez cały rok.

Wskazania:

 • starzenie się skóry,
 • zaburzenia pigmentacji,
 • ostudy, zmarszczki, zaskórniki,
 • zmiany skórne wywołane przez czynniki środowiska.

LINIA GLICOPEEL

Alfa-hydrokwasy zmniejszają spójność kornecytów i zapobiegają zwiększaniu się grubości płaszcza rogowego skóry. Na poziomie mieszków włosowych i gruczołów łojowych, redukują nadmierne
rogowacenie. Regulują wydzielanie łoju i pomagają usunąć zaskórniki. AHA aktywizują produkcję cytokininy, stymulują kolagen, elastynę i syntezę glikozaminoglikanów (kwasu hialuronowowego) - substancji, których przemiany mają wpływ na proces starszenia. Zmniejszenie i wygładzenie warstwy rogowej zwiększa naskórkową penetrację pozostałych czynników i składników roztworu. Roztwór Glicopeel ma również działanie rozjaśniające dzięki zawartości substancji depigmentacyjnych, wpływających na transport melaniny.

Glicopeel classic żel złuszczający

Wskazania:

 • starzenie skóry (drobne zmarszczki)
 • nadmierne rogowacenie
 • łuskowata skóra
 • rozstępy
 • blizny
 • trądzik pospolity

Charakterystyka
Żel złuszczający, który zawiera 70% kwasu glikolowego częściowo zneutralizowanego. Może być użyty jako peeling przygotowujący w kombinacji z innymi peelingami. Ma działanie keratolityczne. Odnawia, odmładza, wyrównuje kolor skóry. Sprawia, że drobne zmarszczki (szczególnie dookoła ust i oczu) ulegają redukcji, a w niektórych przypadkach zanikowi. pH 2,5

Rodzaje skóry.
Fototyp od I do IV Bardzo wrażliwa skóra

Roztwór Jessnera

Jest to płyn złożony z kwasu salicynowego, rezorcynolu, kwasu mlekowego i etanolu. Po zastosowaniu tego peelingu często występuje intensywne złuszczenie naskórka oraz uczucie pieczenia, co jest uciążliwe dla pacjenta. Proces eksfoliacji utrzymuje się przez 8-10 dni. Jest to skuteczny i bezpieczny peeling, jednak ze względu na specyfikę działania mniej akceptowany przez pacjentów.

Peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA)

Wskazaniem do peelingu TCA są przede wszystkim: fotostarzenie skóry, niewielkie zmarszczki i rogowacenie słoneczne. Innym wskaźnikiem są zmiany barwnikowe - lentigo simplex, melasma czy przebarwienia pozapalne, oraz blizny potrądzikowe o niewielkim nasileniu. Przy planowaniu peelingu TCA bardzo ważne jest uprzednie przygotowanie skóry. Umożliwia to jednolitą penetrację substancji czynnej i skraca okres epitelializacji, co minimalizuje ryzyko wystąpienia przebarwień. Zalecane jest stosowanie 0,1% kwasu retinowego przez 15 dni przed zabiegiem. W trakcie zabiegu substancja czynna aplikowana jest aż do wystąpienia zbielenia skóry na skutek koagulacji białek naskórka (frosting). Wówczas przerywa się działanie peelingu. Po zabiegu może wystąpić świąd, hyperpigmentacja czy obrzęk. Zalecane jest użycie fotoprotekcji przez 4-5 miesięcy.

Do peelingów opartych na działaniu kwasu trójchlorooctowego zaliczamy takie peelingi jak, między innymi :

 • Easy-Peel
 • Blue-Peel
 • Weekend-Peel

YELLOW PEEL

Jest peelingiem chemicznym istniejącym na rynku. Usuwa warstwę naskórka na różnych poziomach i można go dostosować do rodzaju uszkodzeń skóry. Peeling działa złuszczajco poprzez kwas retinolowy (o wysokim stężeniu), jednocześnie dzięki trzem innym substancjom (kwas fitowy, kwas kojowy oraz kwas azelainowy) spełnia również funkcję blokady endogenicznej syntezy melaniny. Peeling ten jest łatwy w zastosowaniu, przynosi takie same korzyści jak agresywne peelingi chemiczne.

Nowy peeling pobudzający zawiera:

 • kwas retinolowy
 • kwas azelainowy
 • kwas fitowy
 • kwas kojowy
 • askorbyl palmitynowy
 • bisabololo (wyciąg z rumianku)

Może być stosowany przy zabiegach na:

 • melazmę naskórka,
 • dobrotliwe uszkodzenie hiperchromiczne naskórka
 • usuwanie zmarszczek powierzchownych
 • trądziku powierzchniowego/średniego

LINIA MELASPEEL

zawiera mieszaninę alfa-hydrokwasów (kwas mlekowy i kwas cytrynowy), rezorcynol i kwas salicylowy, jak również czyniki depigmentacyjne, takie jak kwas kojowy i hydrochinon. Melaspeel jest bardzo pomocny jako przygotowanie do laserowej odnowy naskórkowej, ponieważ zapobiega hiperpigmentacji. Pomocny jest także w eliminowaniu łuszczenia skóry i blizn. Linia Melaspeel redukuje i kontroluje aktywność łojową skóry, eliminuje zaskórniki, zmniejsza zmarszczki, wygładza i zmiękcza skórę.

Melaspeel K

Wskazania:

 • trądzik aktywny
 • trądzik różowaty
 • łojotokowe zapalenie skóry
 • u pacjentów, którzy nie chcą zmieniać odcienia skóry
 • u pacjentów z nadwrażliwością na hydrochinon

Charakterystyka
Zawiera mieszaniny alfa-hydrokwasów (kwas mlekowy i cytrynowy), kwas kojowy i salicylowy. Kwas kojowy ma właściwości bakteriostatyczne, fungistatyczne które są bardzo pomocne w leczeniu trądziku i łosjotokowego zapalenia skóry.

Rodzaje skóry.
Fototyp od IV do VI. Bardzo wrażliwa skóra.

LINIA MANDELAC

Charakterystyka:
Kwas migdałowy otrzymywany z hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów, znany również jako kwas fenoksyglikolowy. Ma większą cząsteczkę niż kwas glikolowy. pH 1,5 Polecany dla wrażliwej skóry, nietolerującej AHA o niższej masie cząsteczkowej, które mogą penetrować głębiej w skóre i bardziej
podrażniać. Rozluźnia cement międzykomórkowy, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, aktywuje regenerację komórkową. Keratolityczny, oczyszcza skórę, reguluje koloryt skóry. Reguluje i redukuje wydzielanie sebum w skórze, przez głęboką penetrację, łącznie z mieszkami włosowymi.
Zmniejsza drobne zmarszczki i linie. Rozjaśnia przebarwienia: melasma, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne. Działa bakteriostatycznie. Pomocny w leczeniu trądziku. Przydatny jako przygotowanie skóry przed peelingami, ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Jego struktura chemiczna jest zbliżona do kilku antybiotyków o szerokim spektrum.

Dermomelan, Cosmelan

Dermomelan lub Cosmelan to zabieg przerywający proces gromadzenia się plam barwnikowych na skórze, przywracający jej blask i gładkość, powodujący zmniejszenie ryzyka nawrotu przebarwień.

Plamy na skórze. Problem plam barwionych jest współcześnie bardzo rozległy. Przyczyny mogą być różne: nadmierna ekspozycja słoneczna, zaburzenia hormonalne, ciąża, grzybica, leki fotouczulające, perfumy. Za pomocą odpowiednio dobranych zabiegów przerywających proces gromadzenia się plam barwnikowych, przywraca się skórze gładkość i blask.

Dermomelan i Cosmelan zawierają czynnik rozjaśniający o natychmiastowym działaniu.

 • bardzo skuteczny we wszystkich typach melazmy
 • odpowiedni do każdego fototypu skóry
 • opalanie jest dozwolone, bez zwiększonego ryzyka nawrotu przebarwień 
 • bezpieczny

Zabieg jest wykonywany w gabinecie lekarskim, pacjent kontynuuje terapię podtrzymującą w domu. Zabieg nie jest bolesny.