Pełny zakres usług stomatologicznych:

  • profilaktyka
  • stomatologia zachowawcza
  • stomatologia estetyczna (w tym wybielanie)
  • stomatologia dziecięca (wizyty adaptacyjne i leczenie)
  • protetyka (uzupełnienia stałe: korony, mosty porcelanowe)
  • chirurgia stomatologiczna

Zapewniamy miłą i profesjonalną obsługę na najwyższym poziomie. Korzystamy z najnowocześniejszej aparatury. Leczymy najnowszymi metodami stosując najnowocześniejsze materiały. Leczymy w znieczuleniu. Możliwość leczenia kompleksowego wszystkich ubytków na jednej wizycie oraz leczenie w weekendy.      

Leczenie dzieci

Dzieci u dentystyNiezwykle ważny dla dziecka jest pierwszy kontakt z gabinetem stomatologicznym. Podstawową rolę w dalszym leczeniu dziecka odgrywa tzw. Wizyta adaptacyjna, której celem jest zaznajomienie dziecka z gabinetem, personelem, lekarzem oraz procedurami. Wizyta taka zazwyczaj nie jest połączona z żadnym zabiegiem inwazyjnym. Można wykonać diagram zębowy, szczotkowanie zębów przy użyciu mikrosilnika, lakierowanie zębów. Zabiegi te w większości przypadków oswajają małego pacjenta z ingerencją lekarza w obszar jego jamy ustnej i tym samym lekarz zyskuje zaufanie dziecka, przed kolejną wizytą. Oczywiście niezwykle ważne jest również odpowiednie umotywowanie dziecka przez rodziców.

Leczenie zębów mlecznych

Nieprawdziwy jest pogląd iż zębów mlecznych się nie leczy. Zęby mleczne powinny zostać „wymienione” na zęby stałe w okresie ich fizjologicznej wymiany. Przedwczesna utrata zębów mlecznych (najczęściej z powodu zaawansowanych zmian próchnicowych) prowadzi do wyrzynania się zębów stałych w nieprawidłowym położeniu czego konsekwencją są późniejsze problemy ortodontyczne (najczęściej stłoczenia zębów bądź ich rotacje). Czasami także toczący się w okolicy zęba mlecznego proces zapalny może uszkodzić wręcz zawiązek zęba stałego znajdujący się w tej okolicy.


Dwa zabiegi, o których warto pomyśleć w kontekście profilaktyki próchnicy u dzieci

Lakowanie a Lakierowanie

LAKIEROWANIE – metoda profilaktyki kontaktowej, polegająca na naniesieniu na powierzchnię zęba preparatu zawierającego duże stężenie fluoru. Można ją stosować zarówno w przypadku zębów stałych jak i mlecznych. Zalecana jest co 3-6 miesięcy i przeznaczona dla dzieci, które nie są objęte programem fluoryzacji kontaktowej w szkołach i przedszkolach. Regularne stosowanie tej metody wzmacnia szkliwo zęba oraz zapewnia stały kontakt dziecka ze stomatologiem.

LAKOWANIE – metoda profilaktyki próchnicy stosowana jedynie w stosunku do zębów stałych trzonowych i czasami przedtrzonowych zaraz po ich wyrznięciu (kiedy ząb jest jeszcze całkowicie wolny od próchnicy i ma głębokie bruzdy). Polega na zabezpieczeniu bruzd światło utwardzalnym lakiem szczelinowym. Zapobiega to powstawaniu próchnicy w miejscach gdzie włosie szczoteczki jest nie do końca skuteczne podczas szczotkowania (głębokie bruzdy, ograniczone zdolności manualne dziecka). Metodę tę stosuje się tylko raz. 
 

Ubytek czy próchnica

Ból zębaNiestety w większości przypadków chory ząb to dla pacjenta ząb z ubytkiem czyli „dziurą”. Jest to błędne przekonanie i powód tego, że czasami zęba nie da się już leczyć a należy go jedynie usunąć. „Chory” ząb to ząb z próchnicą. Próchnica to nie „dziura” a proces, który nie zatrzymany w porę doprowadza do powstania ubytku w tkankach twardych zęba czyli „dziury”. Początkowo próchnica to biała plama, która w miarę upływu czasu przybiera barwę brązową. Umiejscawia się najczęściej na początku w miejscach trudno dostępnych, gdzie pacjentowi ciężko jest doczyścić powierzchnię zęba. Dlatego też pacjent sam nie jest w stanie zauważyć początku próchnicy. Rozwija się ona w miarę upływu czasu wnikając w struktury zęba, niszcząc go. Kiedy dochodzi do tak dużego rozwoju próchnicy, że pojawia się widoczny ubytek tkanki zęba najczęściej jest to już bardzo zaawansowany stan chorobowy zęba, który wymaga bardzo specjalistycznego leczenia. Ubytek należy zawsze dokładnie wyczyścić z wszystkich mas próchnicowych i potem odbudować materiałem zastępczym czyli wypełnieniem, potocznie przez niektórych nazywanym „plombą”. Aby nie dopuścić do nadmiernego rozwoju próchnicy, z wszystkimi jego konsekwencjami, należy regularnie przeprowadzać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Zalecana częstotliwość to nie mniej niż dwa razy do roku.   

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

polega na usunięciu z komory oraz kanału korzeniowego zęba żywej tkanki (miazgi zębowej). Jest to konieczne kiedy miazga zębowa ulega procesowi zapalnemu. Objawia się to najczęściej bólem zęba.
Po usunięciu z komory oraz kanałów korzeniowych miazgi zęba należy te części zęba szczelnie wypełnić materiałem stomatologicznym. Najczęściej w tym celu stosuje się ćwieki gutaperkowe. Ząb pozbawiony miazgi zębowej (w której znajduje się również i główny nerw zęba) przestaje dawać objawy bólowe. Ząb taki jednak nie jest już prawidłowo odżywiany (przez brak ukrwienia) i stopniowo jest coraz „słabszy”, najczęściej objawia się to poprzez zmianę jego barwy („sinieje”). Ponadto tkanki twarde stają się coraz bardziej kruche, gdyż nie są już dostarczane odpowiednie substancje mineralne.

UWAGA!!! Każde leczenie kanałowe jest leczeniem warunkowym, ponieważ po usunięciu części żywej zęba (łączącej ten narząd z całym organizmem) staje się on w pewnym sensie ciałem obcym dla organizmu i nigdy nie wiadomo jak dany organizm zareaguje. Poza tym gorsze rokowania dają przypadki, w których proces chorobowy objął większość miazgi zębowej niż tylko jej niewielką część. Najgorsze rokowanie po leczeniu kanałowym jest wtedy, gdy proces chorobowy doprowadził do gnilnego rozpadu miazgi zęba i przeniósł się nawet do tkanek otaczających korzeń zęba.

Najczęściej proces chorobowy miazgi spowodowany jest rozwijającą się chorobą zęba – próchnicą. Bakterie znajdujące się w ubytku próchnicowym powodują zapalenie miazgi.
Bardzo często zdarza się, że leczenie kanałowe koniecznie jest w zębach ze znacznie już zniszczoną koroną, którą trzeba odbudować przy pomocy materiału stomatologicznego. Czasami zniszczenia są tak duże, że materiał zastępczy stanowi większą część odbudowywanego zęba. W takich wypadkach należy odbudowę tę wzmocnić poprzez umiejscowienie w kanale korzeniowym ćwieka, którego część wystająca ponad szyjkę zęba stanowi fundament odbudowywanej korony.   

Najważniejsze w utrzymaniu dobrego stanu uzębienia są regularne wizyty kontrolne.

Bardzo wielu pacjentów boi się wizyt u dentysty. Dentysta kojarzy się niestety większości z bólem. Należy jednak zaznaczyć, że regularne wizyty mogą zmienić ten pogląd.

Ząb zbudowany jest z zewnętrznej tkanki zwanej szkliwem. Warstwa ta leży najbardziej zewnętrznie, jest najtwardszą tkanką organizmu i stanowi swoistą ochronę dla tkanek zęba znajdujących się pod nim. Szkliwo nie jest unerwione, dlatego też jeżeli proces próchnicowy obejmuje tylko tę tkankę to leczenie takiej zmiany jest całkowicie bezbolesne. Jeżeli jednak zmiany przekroczą granice szkliwa i rozwijają się głębiej, w tkance zwanej zębiną leczenie staje się tym boleśniejsze im głębiej umiejscowiony jest ubytek. Dzieje się tak dlatego, że zębina zawiera zakończenia nerwowe.

Proces próchnicowy najwolniej rozwija się w obrębie szkliwa, gdyż jest ono najbardziej zmineralizowane. W obrębie zębiny przebiega dużo szybciej.

Dlatego właśnie, aby leczenie było bezbolesne należy regularnie kontrolować stan uzębienia żeby lekarz mógł wychwycić jak najwcześniej zmianę próchnicową zanim przekroczy ona granicę szkliwa.

Wizyty kontrolne zalecane są przynajmmniej dwa razy do roku. Wynika to z faktu, iż w większości przypadków proces próchnicowy może przekroczyć granicę szkliwa przez okres około 6 miesięcy. Szybkość rozwoju próchnicy jest uzależniona przede wszystkim od stopnia higieny jamy ustnej.   

Materiały stosowane w naszym gabinecie

Gradia DirectGC Gradia Direct jest światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym do wypełnień. Gradia Direct daje możliwość uzyskania efektu estetycznego najbardziej zbliżonego do naturalnego wyglądu. Zapewnia łatwe i szybkie osiągnięcie naturalnie wyglądającej trwałej odbudowy. Dzięki niespotykanej zdolności adaptacji estetycznej można uzyskać najlepszy efekt przy pomocy jednego odcienia.

 

Właściwości: Mikrocząsteczkowy kompozyt hybrydowy, wywodzący się z laboratoryjnego mikroceramicznego kompozytu Gradia.

Charisma kompozyt mikrohybrydowy do wypełnień w zębach przednich i bocznych.'' Efekt kameleona'' dzięki wypełniaczowi Microglass. Oddaje naturalną harmonię kolorów oraz dooskonały połysk powierzchni.  

 

Kontakt

Lek. dentysta

Michal Skouma

Leczenie, usuwanie, protetyka, wybielanie, piaskowanie 

508-63-63-69